Stoliki papierowe są w cenie.

Grudzień 24, 2008

Meble wykonane z papieru? Kartonowe krzesła były prezentowane przez Franka Gehry w latach 70-tych ub. stulecia, ale nie były to pierwsze meble produkowane z papieru. W 1900 roku pasy papieru zamiast wikliny były używane do wykonania  krzeseł i stołów.

Nawet wcześniej, w 18 wieku, meble były wykonywane z papierowej masy. Była to mieszanina papieru, kleju i innych składników. Papierowa masa była kształtowana, a kiedy stwardniała była lakierowana. Końcowy produkt był wystarczjąco wytrzymały do wykonania krzeseł, stołów, półek, a nawet łóżek. Meble były lakierowane, z reguły na czarno, potem dodawano kolorowe wzory i rozjaśniano złotym kolorem. W 1825 roku, Jennens and Bettridge, sławna angielska fabryka masy papierowej, opatentowała metodę dekoracji mebli papierowych masą perłową.

Popyt na meble z dodatkami papieru znacząco zmniejszył się około 1860 roku. Dzisiaj za stolik do serwowania dań, kolekcjonerzy gotowi są zapłacić ponad 2000 $. Równie dużo kosztują różnego rodzaju pudełka, stoliki do gier i krzesła. Ale meble muszą być w doskonałym stanie. Uszkodzone części, przebarwienia, zdarty lakier – bardzo pomniejszają ich wartość.

Tego typu stoliki były popularne w epoce wiktoriańskiej. Ten  zestaw czterech stolików został wykonany z masy papierowej pokrytej masą perłową.  Blaty są udekorowane wizerunkami ptaków, motyli i kwiatów.

Cena tego zestawu wynosi ok . 1200 $

źódło: www.wood-furniture.biz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: