Założyciel IKEI jeździ 15 letnim samochodem

Grudzień 24, 2008

Ingvar Kampard, założyciel IKEI, sklasyfikowany jako 4 najbogatsza osoba na świecie jeździ 15 letnim samochodem i zawsze podróżuje klasą ekonomiczną. Chce on w ten sposób pokazać 90000 pracownikom zatrudnionym w IKEI zalety oszczędzania.

Szwedzki miliarder kończy 80 lat 30 marca br. Wg „Forbes”, jego fortuna wynosi 28 miliardów dolarów. Wyprzedzają go tylko tylko: założyciel Microsoftu – Bill Gates,  amerykański inwestor Warren Buffet i meksykański przedsiębiorca Carlos Slim.

Ludzie mówią, że jestem oszczędny, tani, ale ja nie dbam o to co oni myślą na ten temat”. Zapytany, czy to prawda, że jeździ 15 letnim Volvo, odpowiedział, że tak. Zawsze wykorzystuje on  papier do pisania z dwóch stron. „Dlaczego nie ? Jeżeli jest to dobry przykład dla zatrudnionych.”    Ingvar Kampard powiedział również, że wszystkie pieniądze zarobione przez Ikea traktowane są jako rezerwa. Ikea musi się ciągle rozwijać. Ikea potrzebuje miliardów dolarów, aby opanować Chiny i Rosję.

Dzisiaj Ikea jest największym sprzedawcą mebli na świecie.  Posiada 202 sklepy w 32 krajach. Właściciele Ikei  mówią, że ich katalog mebli jest najbardziej czytaną publikacją na świecie tuż po Biblii.

Historia miliardera.

Po krótkim flircie z neo-nasizmem po drugiej wojnie światowej ( za co Kampard wielokrotnie przepraszał), w małym szwedzkim miasteczku założył on sklepik, gdzie sprzedawał zegarki, ołówki i kartki świąteczne.  Sklep mieścił sie na tyłach ogrodu. Po roku mógł kupić sobie pierwszy rower. Kiedy w 1950 Szwedzka Partia Demokratyczna ogłosiła program „Milion mieszkań” (nie mylić z programem 3 miliony mieszkań), Kampard dostrzegł okazję i zainteresował się branżą meblarską. W 1956 roku wymyślił „flat-pack”- płaskie pakowanie, kiedy to pracownik wymontował nogi od stołu i zapakował stół do bagażnika samochodu klienta. Pomyślał wtedy, że zaoszczędzi to fortunę na transporcie, magazynowaniu i  w sklepie. Teraz to jest oczywiste, ale nie było wtedy.

Kampard mówi, że jego ideą była obsługa każdego klienta, również z małą ilością  pieniędzy. My musimy oszczędzać na kosztach dla dobra klienta.

Jego dom, położony w szwajcarskiej wiosce niedaleko Jeziora Genewskiego, jest wyposażony przede wszystkim w meble Ikei (oprócz mebli rodzinnych). W zeszłym tygodniu wspomógł finansowo szkołę, w której studiuje jego syn. Dotacja wyniosła 379 900 $. Kampard mówi, że nie obawia się swoich 80 urodzin.

On nie ma czasu na umieranie. Ma jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.

źródło: www.wood-furniture.biz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: