Biurko Hitlera warte 1 milion dolarów

Grudzień 25, 2008

Biurko i krzesło A. Hitlera z jego luksusowego apartamentu w Monachium mogą być sprzedane za ponad milion dolarów na aukcji w Londynie.

Meble wystawił na sprzedaż amerykański kolekcjoner, który odkupił je od amerykańskiego rządu.  Meble były w apartamencie Hitlera, kiedy podpisywał układ z Wielką Brytanią w obecności N. Chamberlaina w 1938 roku. Hitler sprowadził meble do swojego apartamentu w listopadzie 1929 roku.

Komplet mebli wystawiony na aukcję składa sie z biurka, półek na książki, stołu, i krzesła. Meble były wykonane przez rzemieślnika  M. Ballina. Był on dostawcą mebli dla sądów w Bawarii. Prostokątne biurko posiada blat pokryty skórą. Po obu stronach sa szuflady, do których przymocowane są fiszki z nazwą producenta. Poniżej szuflad są szafki. Szafka po lewej stronie pokryta jest metalową płytą przymocowaną śrubami do podstawy biurka. Był to chyba rodzaj sejfu. Krzesło pokryte jest brązową skórą. Nogi krzesła mają stalowe kółka.

W jaki sposób meble trafiły w ręce Amerykanów ?
Kiedy Monachium poddało się na początku 1945 roku Amerykanom, 179 Regiment 45 Dywizji zajął były apartament Hitlera. Póżniej meble zostały przetransportowane do USA. Na początku lat 70-tych XX wieku,  rząd amerykański zaczął sprzedawać skonfiskowane Niemcom w czasie II wojny światowej mienie prywatnym kolekcjonerom.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: