Branża meblarska nad przepaścią

Luty 3, 2009

Swarzędz, giełdowy weteran i ikona branży, prawdopodobnie przestanie istnieć. Inni producenci mebli także drżą o swój los – donosi „Rzeczpospolita”

Akcje Swarzędza, jednego z liderów polskiego rynku mebli straciły na wartości ponad 60 proc. Zarząd poinformował, że zarekomenduje akcjonariuszom likwidację spółki. Firma ma problemy nie od dziś. Po trzech kwartałach 2008 r. straty wyniosły 9,5 mln, przy przychodach na poziomie 16,5 mln. zł.

Nie tylko Swarzędz, ale i cała branża meblarska obawia się o swoją przyszłość. Z danych Izby Gospodarczej Producentów Mebli wynika, że w 2008 r. wartość produkcji wyniosła 25 mld zł, zmniejszając się o 2 mld w stosunku do roku ubiegłego.

Przyczyną jest kryzys gospodarczy, który zmniejszył popyt na meble w krajach starej Unii. To ważne, bo polskie firmy eksportują aż 90 proc. produkcji. – Ci eksporterzy, którzy nie podejmą radykalnych kroków, by poprawić efektywność sprzedaży, mogą stracić nawet 50 proc. rynku. Będziemy obserwować kolejne upadłości – powiedział „Rz” Jacek Zdybel, prezes spółki Paged.

Firmy już teraz ograniczają produkcję. Nowy Styl, wytwórca krzeseł ograniczył produkcję na Ukrainie o 20 proc. Forte zwolniło prawie 200 osób z fabryki w Hajnówce.

Polskim producentom mebli nie pomaga nawet słaba złotówka. Również krajowy rynek nie wygląda perspektywicznie. Zapaść na rynku nieruchomości obniża popyt. Statystyczny Polak wymienia meble raz na 20 lat – informuje „Rz”.

 

www.wood-furniture.biz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: