MEBLE W STYLU ART DECO

Luty 27, 2009

Art Déco – styl w sztuce, architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919-1939.

Art Déco charakteryzował się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do syntetycznego ujmowania form. Był reakcją na secesję (Art Nouveau), wyrazem sprzeciwu wobec – typowego dla sztuki secesyjnej – braku dyscypliny przestrzennej.

Art Déco swoją nazwę zawdzięcza otwartej w 1925 roku w Paryżu wystawie Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industries Modernes. Wtedy to zaprezentowano nowe formy mebli w których dekoracja została uproszczona do delikatnych linii – figur kobiecych, jeleni, fontann, kompozycji roślinnych, gwiazdek ,palmet.  Art. Deco jest zjawiskiem złożonym w którym elementy pochodzące z różnych nurtów zostały ze sobą przemieszane. Z rozwijającego się równocześnie kubizmu zaczerpnięto masywne i kanciaste formy, z malarstwa fowistów i ekspresjonistów zapożyczono żywe i kontrastujące kolory, z wiedeńskiej  secesji zapożyczono dekoracje składająca się z kół i kwadratów. Wracają do mody dawne techniki rzemieślnicze takie jak kosztowna laka zastępowana w tańszych meblach lakierem syntetycznym. Do budowy mebli wykorzystywano liczne gatunki drewna od tradycyjnego mahoniu, poprzez klon, jesion,  południowo amerykański palisander oraz uznawany za szczególnie prestiżowy  heban stosowany jako fornir. Poza pokrywaniem powierzchni mebli fornirem wykańczano je także lakierując, stosując intarsje lub w najbardziej wyrafinowanych obiektach powlekając powierzchnię skórą rekina ( tzw. szagryn)  lub węża. Stosowanie drogich materiałów a przez to  wysokich kosztów pracy rzemieślniczej uczyniło z art deco styl luksusowy dostępny bogatym zleceniodawcom. Styl art deco ogromny wpływ wywarł również na meblarstwo amerykańskie dokąd zawitał  po roku 1925 stając się wyznacznikiem amerykańskiego stylu życia lat dwudziestych i początku lat trzydziestych XX wieku.

Firma Private Island Furniture oferuje meble w miedzy innymi stylu Art Déco. Posiada w swojej ofercie meble sypialne, stołowe i pokojowe.

 

www.wood-furniture.biz

ciekawostki meblowe____ wood – furniture.biz: MEBLE W STYLU ART DECO

 http://woodfurniture.livejournal.com/5903.html

 http://wood-furniture.blogx.pl/

 http://woodandfurniture.eblogus.com/24262/MEBLE+W+STYLU+ART+DECO.html

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: