MEBLE PLECIONE

Marzec 12, 2009

Ratan ( pisany również „rattan”), czyli Calamus rotang – jest rośliną należącą do rodziny palm o kolczastych, długich i wiotkich pędach, rosnącą w strefie tropikalnej , głównie w Indonezji i Ekwadorze. Znanych jest obecnie około 600 gatunków, ale jedynie kilka ma znaczenie użytkowe. Jest to jeden z najsilniejszych materiałow naturalnych. Trudno go złamać i rozerwać i choćby z tego powodu nadaje się idealnie do produkcji mebli. Raz uformowany, wygięty – zachowuje swój kształt na wieki.
Pierwsze meble z ratanu powstały już w starożytności – zachowały się egipskie meble z rattanu z 1600 r. p.n.e. W Europie wykorzystywany jest od czasów kolonialnych . Do celów użytkowych rattan pozyskuje się z pędów o średnicy od 1mm do 50mm i tnie na długość około 3m. Uzyskuje się go, więc w postaci kijów o różnorodnych średnicach. Dlatego do produkcji mebli takich jak stoły, szafy wykorzystuje się drewno tradycyjne ozdabiane elementami rattanowymi takimi jak: mata rattanowa lub cienkie pędy rattanowe, czyli tzw. pedig. Struktura wewnętrzna rattanu składa się z pojedynczych włókien kapilarnych zrośniętych w odporną masę. W odróżnieniu od bambusa, który jest w środku pusty i przez to prawie nie możliwy do odkształcenia, rattan charakteryzuje się giętkością, elastycznością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem jest materiałem dużo lepszym od wikliny. Rattan barwi się za pomocą bejc lazurowych ze szczególną ostrożnością o zachowanie i dodatkowe uwidocznienie naturalnej jego struktury. Decyduje to o estetycznych walorach wykonanych z niego produktów. Naturalne odcienie rattanu to jasny kolor miodowy i ciemny oliwkowy .
Rattan jest surowcem jak najbardziej ekologicznym. Drewno tradycyjne uzyskuje się z drzew, które muszą rosnąć kilkadziesiąt lat, podczas gdy rattan odzyskuje się już po kilku latach.

Dawniej meble plecione kojarzone były głównie z wiklinowym, bujanym fotelem babci. Od kiedy jednak, za rattan, wiklinę czy trawy wzięli się najlepsi projektanci na świecie, do wyboru mamy meble w całej gamie stylów – od dobrze nam znanego rustykalnego, aż po ultranowoczesny.

Na zdjęciach pokazujemy meble plecione (wykonane między innymi z rattanu) amerykańskiej firmy
South Sea Wicker & Rattan Furniture Company.

 

wood-furniture.biz – global b2b directory for the wood and furniture industries

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: